Кронпринцеса Марта (Princess Martha Sophia of Norway Louise Dagmar Thira 28 март 1901 – 5 април 1954) е внучка на крал Оскар II и съпруга на престолонаследника принц Олаф на Норвегия (по-късно крал Олаф V).
Тя е дъщеря на принц Карл от Швеция и принцеса Ингеборг от Дания. Принцесата се сгодява за своя братовчед, тогава престолонаследника принц Олаф на Норвегия, по време на летните олимпийски игри през 1928 г. в Амстердам. Новината за годежа е приета много добре. Това бива прието като знак, че няма да има повече напрежение след разпадането на съюза между Норвегия и Швеция.
Той е син на Хокон VII и кралица Мод. От страна на баща си датски принц от рода на Глюксбург, правнук на Кристиан IX, от страна на майка си (бъдещата норвежка кралица Мод) е внук на британския крал Едуард VII, който е женен за дъщерята на Кристиан IX, Александра. Преди избирането на баща му на норвежкия престол (1905 г.) името му е Александър Едуард Кристиан Фредерик. Олаф е първият норвежки крал от Средновековието, който е израснал в Норвегия. Любител на ски и ветроходство, участник в няколко олимпийски игри, олимпийски шампион на летните олимпийски игри през 1928 г. в Амстердам, по ветроходство в класа на 6-метровите яхти.
Принцеса Марта и престолонаследникът Олаф се женят в църквата на Спасителя (сега катедралата в Осло) на 21 март 1929 г. След брака си принцеса Марта става принцеса на Норвегия до смъртта си през 1954 г.
Първото голямо събитие в независима Норвегия е първата сватба между престолонаследника принц Олаф и принцеса Марта от Швеция на 21 март 1929 г. Тяхната сватба е първата кралска сватба от 340 години в Норвегия. Церемонията е извършена от епископ Йохан П. Лунде в присъствието на 1600 поканени гости.



Очарователна, открита и трудолюбива, кронпринцеса Марта скоро става популярен и уважаван член на кралското семейство. Тя е домакин на редица официални събития и участва в много, което е необичайно за жените в кралското семейство по това време.
Престолонаследникът и принцесата пребивават в имението Скаугум, което е сватбен подарък от Фриц Ведел Ярлсберг (адвокат и дипломат). През 1929 г. той продава фермата Skaugum на престолонаследника принц Олаф за 120 000 крони. Стойността на имота е 550 000 крони, което означава, че 3/4 от стойността е подарък за бъдещия монарх. Когато основната къща на Скаугум е унищожена от пожар през 1930 г., принцесата участва активно в планирането на новата сграда.
Бракът им е щастлив до голяма степен благодарение на тяхната искрена любов и привързаност един към друг. Престолонаследниците имат три деца: принцеса Рагнхилд, родена през 1930 г., принцеса Астрид, родена през 1932 г. и дългоочакваният наследник принц Харалд (бъдещият крал Харалд V), роден през 1937 г. Принцът е първият престолонаследник, роден в Норвегия от 567 години насам.
Кронпринцесата бързо печели любовта на норвежкия народ заради скромния си, весел и щедър характер. През 1939 г., точно преди избухването на Втората световна война в Европа, престолонаследникът и принцесата правят голямо посещение в Съединените щати. Двойката става приятел с президента Франклин Рузвелт и съпругата му Елинор Рузвелт.
Кронпринцеса Марта прави публично изявление на 26 януари 1940 г., в което призовава норвежките жени да участват в работата по мобилизация.
През 1940 година, на 9 април, неутрална Норвегия е нападната от нацистка Германия.
Кронпринц Олаф и принцеса Марта са принудени да бягат. Германците ги следват и те трябва да вземат решение, с мисъл за бъдещето. Олаф и баща му – кралят на Норвегия, заминават за Лондон.
Принцесата и децата й бягат в родната си Швеция, но там тя не е добре приета. Много шведи смятат, че тя поставя неутралитета на Швеция в опасна позиция. Някои дори искат тя да изпрати тригодишния си син в Норвегия, където германците да го провъзгласят за крал. Но принцеса Марта дори не е обмисляла този вариант. Двойката е разделена дълго време.
По покана на президента Рузвелт тя пътува до САЩ. В САЩ тя и децата й първоначално се установяват в Белия дом. Тяхното приятелство отваря широки врати за принцесата, която работи за насърчаване на норвежките интереси. Участва в широк спектър от дейности, от провеждане на официални посещения, лекции и речи до изпращане на хуманитарна помощ и участие в операции за подпомагане на бежанци.
През август 1941 г. принцеса Марта пътува с президента Рузвелт на борда на президентската яхта и се среща с Уинстън Чърчил на нея. Франклин Рузвелт е запленен от принцесата, което много дразни съпругата му Елинор.
Нейното присъствие във Вашингтон променя възгледите на президента Рузвелт и на някои американски политици за войната в Европа.
Принцесата се бори за подкрепа на страната си и произнася официална публична реч срещу нацистката офанзива.
Принцеса Марта излага на опасност дори брака си, но убеждава Франклин Рузвелт да подкрепи Норвегия – стъпката, която ще вкара Съединените щати във Втората световна война.
Кронпринцесата участва много активно в работата на Червения кръст по време на престоя си в Съединените щати. Преди да се омъжи, принцеса Марта учи за медицинска сестра и посещава уроци в кулинарно училище. Известно е, че познанията й за храненето и медицинските грижи са от голяма стойност за Червения кръст.
Принцеса Марта прекарва по-голямата част от Втората световна война в Съединените щати, където работи за страната си.
Принцесата изпълнява напълно ролята си на принцеса на Норвегия и полага големи усилия, за да гарантира стабилността и благосъстоянието на всички норвежци.



Кронпринцесата е топло посрещната, когато се завръща в Норвегия с децата си и крал Хокон на 7 юни 1945 г. Тя получава прозвището „Майката на нацията“. Нейните неуморни усилия по време на войната я правят още по-популярна сред норвежкия народ.
В следвоенния период, поради влошеното здраве на крал Хокон, престолонаследникът и принцесата поемат все повече официални задължения.
За съжаление, принцеса Марта също страда от лошо здраве. През 1950 г. кронпринцесата се разболява от жълтеница. След тежко боледуване в продължение на три месеца изглежда оздравяла, но в самото начало на 1951 г. всичко започва отначало. В продължение на много месеци лежи в болницата. В нощта на 4 срещу 5 април 1954 г. тя умира. Нейната смърт на 5 април 1954 г. е огромна загуба за престолонаследника Олаф и децата, а също и за Норвегия. Принцеса Марта никога не е ставала официално кралица на Норвегия.
Въпреки това, както каза епископът на Осло Йоханес Смемо: „В сърцата ни тя отдавна е нашата кралица и винаги ще бъде там. Кронпринцеса Марта е погребана в Кралския мавзолей в замъка Акершус на 21 април 1954 г.


- Ракът на работното място: как да намалим риска
- Празникът на Карнавала във Венеция в България
- Мелания Тръмп: Стил и елегантност в ролята на Първа дама
- JYSK България представи новата си колекция градински мебели и плановете си до края на 2024 г.
- Какъв цвят да изберем за стените на дома
- „МИС ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ“
- Маргарет Тачър – Желязната Лейди
- HIWOMAN с приз на церемонията “Дизайнер на годината” 2024
- Как ни въздействат цветовете
- Развитие на бебето: от раждането до първите стъпки
- Коледни празници още по-сладки с ANNA’S CHOCOLATES
- Семейният живот превърна Камерън Диас от холивудска дива в типична домакиня
- Матю Пери търсеше любовта до последния си дъх – отиде на среща ден преди смъртта си
- Специалната тренировка на Мадона, която й позволява да остане слаба на 65 години
- Кобидо масаж – пътят към красотата и дълголетието
- Как се прави лимфодренажен масаж?
- 6 често срещани грешки, които вредят на здравето и красотата на лицето
- 9-те неща, които всяка бизнес дама трябва да има в гардероба си
- Женското приятелство – проклятие или благословия
- Двама вкъщи: Да го вземем или не?..