Можете ли да кажете „не“, без да се чувствате виновни за това? Другите уважават ли вашето лично пространство? И необходимо ли е да се стараем да бъдем добри и удобни за всички?
Личните граници са индивидуално пространство, което включва ценностите, вярванията и емоциите на човека. Те могат да бъдат наречени личен набор от правила, въз основа на които разбираме как е възможно и как е невъзможно да се общува с нас. Наличието или отсъствието на лични граници определя колко спокоен, отворен и готов за общуване е човек.
Защо се опитваме да бъдем добри към другите за сметка на себе си?
По правило желанието да се чувствате комфортно е следствие от образованието. В детството ни често ни казваха: „ти си добро момче (момиче)“, „добрите хора не се държат така“, „слушай какво ти казват“, „възрастните трябва да се уважават“, „седи тихо“ и така нататък. Детето от ранна възраст разбира, че от него се изисква да бъде нежно, неконфликтно, така че по-възрастните да го одобряват.
До какво води това:
- страх от изразяване на лично мнение
- неспособност да се защити позиция
- неувереност и нерешителност
- блокажи в тялото
- живот в състоянието на „жертва“
- неспособност да се отговори на чужда агресия
- вътрешен конфликт
- недоволство от качеството на живот
При постоянното желание човек да бъде добър, психиката му е в напрежение – чувства се депресиран, не намира сили да се отпусне и да се освободи от тежестта на чуждото мнение.
Как да определите дали имате лични граници
Преди да анализирате комуникацията с други хора, започнете със себе си. Вижте какви отношения имате с вътрешното си аз? Уважавате ли решенията си, следвате ли целите, които си поставяте, слушате ли собствените си желания? Реакцията на другите винаги е отражение на нашето отношение към себе си.
Изучавайте правилата, които ви ръководят в живота: на какво базирате решенията си? Как общувате с приятели, партньори, колеги? Как се отнасяте към работата и отговорностите си? Имате ли принципи, по които се храните или спортувате? Отговорът на всеки въпрос е важна част от личните граници – и колкото по-ясни и по-конкретни са, толкова по-лесно е да ги изградим.
Анализирайте как се отнасяте към другите хора. Можеш ли да зададеш грешен въпрос? Позволявате ли намеса в личния живот, давате непоискани съвети? Случва се незачитането на границите на другите да не ви дава възможност да определите своите.
Днес много хора мислят как да изградят лични граници и да взаимодействат по природосъобразен начин със себе си и другите хора. Желанието да бъдат винаги и за всички добри обаче често им пречи да направят това.
Как да поставим граници със семейството и приятелите
В отношенията с любимите хора трябва да сте на равна нога. Гледната точка на партньор, роднина, приятел не може да обезцени вашата – всяко мнение заслужава уважение и обсъждане. Ако смятате, че близките се стремят да потиснат вашите емоции и желания, тогава трябва да определите собствените си граници.
Първото нещо, което трябва да осъзнаете, е, че е невъзможно да се харесате на всички. Например, опитвайки се да бъдете мили и удобни за майка си, можете да разочаровате партньора си, а като се приспособите към приятелите си, да развалите отношенията с роднините. Можете да слушате гледната точка на близките, но трябва да действате само въз основа на лични желания и импулси. Възможно е в началото това да предизвика конфликти и недоразумения, но с течение на времето хората около вас ще се научат да уважават вашето мнение.
Напишете списък с нещата, които не харесвате във взаимоотношенията с други хора. Може би това е често срещана критика. Желанието на близките да се намесват в личния живот. Или някой постоянно ви казва какво точно да правите, защото той „знае най-добре“. Идентифицирането на конкретни точки, които не са приемливи за вас, ще помогне за правилното идентифициране на проблема.
След това задайте въпроса: как точно виждате принципите на общуване с другите? Какво е важно? Какво очаквате от другите и как показвате емоциите си към тях? Така че можете да предприемете конкретни стъпки за трансформиране на отношенията.
Когато изграждате лични граници, не се страхувайте временно да сведете до минимум общуването с онези хора, които все още не са готови да го приемат. Важно е да се научите да уважавате решенията си и да следвате собствените си правила.
Как да поставите граници в работата
Много хора се поддават на натиска от началници от страх да не загубят работата си. В резултат на това служителите работят извънредно, ходят на работата през уикендите и се страхуват да се изправят срещу мениджъра и да защитят личното си мнение.
Какво трябва да се направи в този случай?
Какви точно са вашите длъжностни характеристики? За какво точно се плаща заплатата? Ако бъдете помолени да разрешите проблеми, които не са свързани с вашите задължения, не се страхувайте да отговорите. Това може да се направи деликатно, например: „Да, мога да се заема с това, но тогава ще трябва да се откажа от задачите, които върша сега.“
Отнасяйте се с уважение и към другите служители – възможно е компетентно да изградите работа в екип само ако всеки човек разбира ролята си в екипа и изпълнява конкретна функция в компанията. Тук е важна взаимната подкрепа, както и умението да се говори за проблема и бързо да се реши.
Не забравяйте, че личните граници определят стандарта на живот и колко лесно и чисто се придвижвате към целта си. Специфичните принципи на взаимодействие със себе си и другите ще ви помогнат да постигнете това, което искате по-бързо и няма да позволите на другите да се намесват в това.
- JYSK България представи новата си колекция градински мебели и плановете си до края на 2024 г.
- Какъв цвят да изберем за стените на дома
- „МИС ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ“
- Маргарет Тачър – Желязната Лейди
- HIWOMAN с приз на церемонията “Дизайнер на годината” 2024
- Как ни въздействат цветовете
- Развитие на бебето: от раждането до първите стъпки
- Коледни празници още по-сладки с ANNA’S CHOCOLATES
- Семейният живот превърна Камерън Диас от холивудска дива в типична домакиня
- Матю Пери търсеше любовта до последния си дъх – отиде на среща ден преди смъртта си
- Специалната тренировка на Мадона, която й позволява да остане слаба на 65 години
- Кобидо масаж – пътят към красотата и дълголетието
- Как се прави лимфодренажен масаж?
- 6 често срещани грешки, които вредят на здравето и красотата на лицето
- 9-те неща, които всяка бизнес дама трябва да има в гардероба си
- Женското приятелство – проклятие или благословия
- Двама вкъщи: Да го вземем или не?..
- Кронпринцеса Марта на Норвегия
- Принц Хари и Меган Маркъл останаха без дом във Великобритания след решението на Чарлз III.
- Вече не е модерно: 5 антитенденции в грима